Би ли се представил - кой си ти, в какво вярваш, какви ценности определят изборите ти?
Казвам се Господин Бодуров и съм софтуерен инженер по професия. От близо 9 години живея в гр. Бургас, а от известно време, активно разработвам бизнес инкубатор S³. До 22 годишна възраст се развивах основно в сферата на технологиите, след което реших, че искам да създам нещо свое и преминах на бизнес, предприемачество и управление на хора и продукти. Мога да кажа, че тези два етапа от живота ми ме научиха на съвсем различни умения и препоръчвам на всеки млад човек да изследва своите лимити, за да разбере какво иска от живота. Това, което ме мотивира, е възможността да дам по-добро бъдеще на децата ни като създам предприемаческа екосистема, базирана на ценности като честност, трудолюбие, дисциплина, лоялност, морал, виталност и гъвкавост.
Какъв е твоят професионален път и как той те доведе до това, с което се занимаваш днес?
Аз съм самообучил се софтуерен инженер с формално образование в сферата на “Компютърни науки” и “Управление на проекти”. Започнах да се занимавам с компютри на 7 годишна възраст (тогава се използваха MS-DOS и флопи дискове). На 11 разглобих и сглобих първия си компютър, а на 14 се самообучих да пиша на C++. След което започнах да ходя на състезания по програмиране, на които имам някои призови места. Бил съм треньор на националния отбор по програмиране, лектор в СУ “Св. Климент Охридски” и в БАН. Давал съм задачи на националните състезания по програмиране в най-елитната дивизия, с която се филтрират участниците в националните отбори по информатика. Хората, участвали по тези състезания, обикновено работят в големи технологични корпорации и/или завършват в университети от ранга на “Бръшляновата лига”.
В професионален план съм работил изцяло в стартиращи компании от 15 годишна възраст на всяка една позиция - от стажант до изпълнителен и технически директор. Бил съм част от български, английски, американски и швейцарски компании, където съм работил и менажирал международни екипи. Работил съм на пълен работен ден и съм учил паралелно в университет.
Бил съм част от над 100 състезания, в ролята на състезател / жури / треньор/ментор. Ето и някои от по-интересните:
Като състезател
Класиране в топ 10 (среден брой участници 50):
- Есенен турнир по Информатика 2005
- Есенен турнир по Информатика 2006
- Българска ученическа олимпиада по Информатика 2006
- Българска ученическа олимпиада по Информатика 2007
- Есенен турнир по Информатика 2007
- Есенен турнир по Информатика 2008
- Зимен турнир по Информатик 2008
- Българско онлайн състезание по Информатика 2008
- Турнир за купата на декана ФМИ СУ 2008
- 5-ти национален лагер по Информатика организиран от БАН и МОН 2008
- 6-ти национален лагер по Информатика организиран от БАН и МОН 2008
- Българска студентска олимпиада по Информатика 2008
- Конкур на Мусала Софт (konkurs.musala.com сега https://codeit.bg) кръг 1 2008
- Конкур на Мусала Софт (konkurs.musala.com сега https://codeit.bg) кръг 2 2008
- Конкур на Мусала Софт (konkurs.musala.com сега https://codeit.bg) кръг 4 2008
- Конкур на Мусала Софт (konkurs.musala.com сега https://codeit.bg) кръг 5 2008
- Конкур на Мусала Софт (konkurs.musala.com сега https://codeit.bg) кръг 6 2008
- Конкур на Мусала Софт (konkurs.musala.com сега https://codeit.bg) финален кръг 2008
- Хърватско областно състезание по Информатика 2008
- Пролетен турнир по Информатика 2009
- Българска студентска олимпиада по Информатика 2010
- Украинска студентска олимпиада по Информатика (полу-финали) 2010
Постижения:
- Клуб по Информатика в ПМГ Бургас 2005-2009 (съосновател и преподавател)
- Завършил програмата за подготовка по Информатика на USACO (американската олимпиада по Информатика)
- Част от няколко лагер-школи на националния отбор по Информатика
- Част от разширения национален отбор по Информатика 2008
- Прием без изпит във всички университети в България с призната оценка от 6.00 за изпита по математика
- 2/48 място на глобалното класиране за конкурса на Мусала Софт за сезон 2007/2008
- 44/400 място на глобалното класиране на Хърватската онлайн олимпиада по Информатика за сезон 2006/2007 (участници от цял свят)
- 19/400 място на глобалното класиране на Хърватската онлайн олимпиада по Информатика за сезон 2007/2008 (участници от цял свят)
Като жури
- Състезание на Бургаски Свободен Университет 2023 (задача за А група)
- Лекции, задачи и подготовка на националния отбор по Информатика по време на националните лагер-школи, финансирани от МОН (2009-2010)
- Зимен турнир по Информатика 2014 (задача за А група)
- Българска студентска олимпиада 2013 (задача)
- Финален кръг на конкурса на Мусала Софт 2011 (задача)
- Турнир по информатика на фондация “Минко Балкански” 2010 (задача за А група)
- Финален кръг на конкурса на Мусала Софт 2010 (организатор)
- Българско онлайн състезание 2009 (задача за А група)
- Пролетен турнир по Информатика 2009 (задача за А група)
- Конкурс на Мусала Софт за сезон 2008/2009 (7 задачи)
* А група е групата с най-сложни задачи. Участниците в тази група, независимо от резултатите си, редовно преминават интервютата за прием в компании като Google, Facebook, Amazon и т.н. В допълнение задачите от тази група се използват за селекция на националния отбор по Информатика
Като треньор/ментор
Информатика
- Участници на международната олимпиада по Информатика за ученици (на задачата от 2014 само двама от 50 човека изкараха различни точки от нула и по-късно взеха златни медали) 2009-2014
- Кадри, минали интервютата и започнали работа в организации като Google, Twitter, AWS, Dash и ETH 2009-2023
- СУ “Св. Климент Охридски” 2009-2013 - курсове по“Проектиране и анализ на компютърните алгоритми” и “Състезателно програмиране”
- Musala/Microsoft Special Awards HackFMI 2013
- Отбор по Информатика на ПМГ Бургас 2009-2012 (призови места и класиране за националния отбор)
- Отбор за УчИМИ 2017 (призово място)
Бизнес
- Състезание за студентски стартъпи в УНСС 2023 (призово място през бизнес инкубатор S³)
- Pitch2Pitch Special SEW Edition 2023 (призово място през бизнес инкубатор S³)
- Участие в предаването Иновативно по БНТ (през бизнес инкубатор S³)
- 4/50 място за “Правилно” в https://innovationacademy.bg/en/ 2023 (през бизнес инкубатор S³)
Игрова симулация на S³, проведена в УНСС
Как реши да създадеш бизнес инкубатор и защо точно в Бургас?
През годините винаги съм чувствал, че работата като наемен работник не ми дава възможност да разгърна целия си потенциал. Още преди време бях решил, че искам да създам нещо свое и след няколко различни стартъпа реших, че форматът на S³ ми допада най-много и с него мога да дам стойността, която искам, на обществото. Избрах Бургас, защото за създаването на успешен бизнес са нужни както необходими, така и достатъчни условия и ресурси. Бургас ми дава и двете в огромно изобилие.
А откъде дойде името S³?
Много хора ме питат това. Звучи малко “geeky”, но името започна като заигравка с имената на специалните части на Великобритания (Special Air Service - SAS, Special Boat Service - SBS, Secret Intelligence Service - SIS и т.н). В нашия случай ние сме Special Startup Service - SSS, защото обучаваме и работим с най-елитните предприемачи в света. Освен това в математиката SSS = S³ и така се роди S³.
В какви направления са стартъпите, с които работите и какви са основните им нужди?
Разнородни. Имаме такива в социалните сфери. Имаме такива, свързани с образование. Също и такива, свързани с военни и ловни дейности. Имаме с детска психология и дори с автоматична поправка на текст.
Участие в BurgasConf 2022, част от IT Tour
Често правите събития с университети и с хора от местната ИТ сцена. Би ли споделил повече с какво тези партньорства са важни?
По този начин помагаме на всеки, желаещ да стане предприемач, да “прогледне” в правилната посока и да се настрои на тема предприемачество. Изключително благодарни сме на партньорите ни за възможността да работим заедно и да помагаме на бъдещите звезди в предприемаческата сфера.
С какво силата на общността помага на стартъпите?
Ще цитирам Мечо Пух в този отговор - “Колкото повече, толкова повече.” В конкуренцията и състезанието се ражда истината. В този ред на мисли, мисля, че на стартъп екосистемата би помогнал много заветът от състезанията по информатика, където по време на състезанието бяхме “кръвни врагове”, но след него се създаваха едни от най-добрите приятелства.
Създадохте много интересна геймифицирана симулация на предприемачеството - S³ играта за предприемачи, която е достъпна безплатно за всички. Как се роди идеята за нея, как я реализирахте и какви резултати постига до момента?
С един изключително умен член на екипа ни бяхме на куиз и скучаехме. След куиза се разговорихме, че сигурно има по-полезни начини за “убиване на време” и той ми даде идеята да направим нещо, свързано с предприемачество. С ръка на сърцето си твърдя, че идеята е негова, а останалите от екипа сме просто “изпълнители”.
Детайли за играта могат да бъдат намерени на уебсайта ни, но с две думи си говорим за симулация за оценка на стартиращи компании, където инвеститори, работници и основатели могат да усетят хаоса в една стартъп екосистема. Играта е реализирана от нас като екип и мисля, че я имплементирахме за около две седмици покрай Коледа. Имахме свободно време и решихме да го оползотворим с имплементацията на играта. Обратната връзка за играта е изключително позитивна и в бъдеще имаме големи планове за нея. Няма да ги споделяме в момента, но очаквайте още новини, свързани с нея.
BurgasDev 2022
Какво ти предстои да създадеш в най-близко бъдеще?
Съвсем скоро ще приключим важен етап от развитието на инкубатора и ще се насочим към създаването на наш собствен продукт за предприемачи.
Ако някой реши да прави инкубатор в друг град в България, какво би го посъветвал?
Да гледа и вижда успешно. Да се хвърли в подобно начинание само, ако има нужните условия и ресурси за успех. И да е малко “луд”.
Има ли нещо, което не сме засегнали, а би искал да ни споделиш?
Ще споделя, че мотото ни “Успяваме, там където другите не могат” е силно повлияно от опита и начина ни на мислене. В нашата история имаме ситуации, които често биха били оприличени на “чудеса”. Даже в една от компаниите, екипът ни беше получил названието “чудотворците”.
За финал искам да благодаря на половинката ми и на двете ми дъщери за безрезервната подкрепа, която получавам от тях във всяко мое начинание.
Сайт на S³ бизнес инкубатор: https://www.s-3.team/bg/
Блог на Господин Бодуров: https://bodurov.net/
Снимки: Личен архив.