Обичам да създавам и да споделям. Писането е нещо, което правя от ученическите си години, когато за първи път разбрах, че това е моята форма на осмисляне на преживяното и предаване на субективния опит. Харесва ми да изразявам мислите и идеите си, които често са доста аналитични и абстрактни. В живото общуване сетивата ми са изцяло погълнати от това да възприемам и чувствам Другия и често изразността ми остава в сянка.
Определят ме като личност с плътност и дълбочина. И заради професията, и заради житейския ми път, често ме свързват с образа на духовния лечител и човека, който приема и трансформира неприемливи неща. Дълго време седях в диалога в ролята на подкрепящ и грижещ се. Наскоро се случиха значими промени в личния ми живот и почувствах нуждата да вляза в една по-нова роля, в която грижата отстъпва място на създаването, развитието и споделянето. Те са и основните ми ценности, които дефинират моите избори и действия.
Целите, които си поставям с писането на този блог
Осъзнавам, че с писането на блог, съм закъсняла с минимум десет години, когато това беше модерно и актуално. Добрата новина е, че решението ми да направя свое дигитално пространство, в което да създавам и да споделям, е плод на вътрешни потребности, необвързани с популярни тенденции. Целите, които си поставям с този блог, са много близки до целите на психотерапията и творчеството – да създавам, да преживявам и рефлектирам преживяното, да споделям, да търся начини за развитие. Бих искала да направя експеримент със себе си и да се провокирам с това да пиша по важни за мен теми, организирани около основните категории в блога. В края на този експериментален период, ще направя рефлексия на опита и ще реша дали и в каква посока да продължа писането.
За основните теми и категории в блога
Основните категории в блога са темите, които най-силно ме вълнуват, а имено: Творчество – лична рефлексия по дадена тема, свързана с творчеството. Винаги съм искала да създам бутикова витрина за уникалните истории на хората, които срещам по пътя си – хора, които ме вдъхновяват с човешките си избори и с това, което създават, и се радвам, че най-накрая ще мога да го направя в категорията Интервюта. Голяма част от баланса в живота ми идва от местата, които посещавам в България, които са както природни, градски, културни средища, така и уникални събития и ритуали, за които ще споделям в категорията Места. Вярвам, че блогът е жив организъм, и съм отворена за това, че по пътя на неговото развитие могат да се породят и други теми, които да добавя, но засега са тези, върху които искам да се съсредоточа.
Моите блогърски ролеви модели
Дълго време се колебаех и проучвах, което ми беше необходимо, така че идеята да узрее до ниво, в което да мога да я изнеса и реализирам. Бих искала да споделя какво ми помогна и какво не по пътя от идеята за този блог до неговото създаване, с цел споделяне на опита и насоки за някой, който тепърва ще тръгва по този път.
Моите блогърски ролеви модели са тези на:
- Жюстин Томс – https://blog.justinetoms.com/ Блог за интернет, онлайн медии и комуникации, който харесвам заради колаборацията от експертност и практичност в споделеното. Много полезна и интересна ми беше книгата на Жюстин, “Блоговете умряха! Да живеят блоговете!”, която е адаптирана версия на дисертацията й в НБУ.
- Радослав Станков – https://blog.rstankov.com/ Блог за софтуерна разработка, продуктивност, кариерно развитие и мениджмънт, от чиито технически аспект нищо не разбирам, но който харесвам заради примера за фокусиране, методология и систематичност.
- Биляна и Петър Събеви – https://www.peter.and.bilyana.net/ Блог на цели 17 години за всички “мъжки”, “женски” и всякакви любопитни теми и преживявания, които вълнуват членовете на семейство Събеви заедно и поотделно, който харесвам заради автентичната стойност, всеобхватността и примера да създаваме заедно. Свързах се с Биляна Събева докато бях в процес на създаване на моя блог и тя ми помогна като отговори на всичките ми въпроси и ми даде практически насоки по темите, по които нямах идея какво да правя, за което съм й много благодарна.
И трите блога се поддържат от създателите им, които са дигитални и технологични експерти, над десетилитие и резултатите, освен че са на много високо професионално ниво, са истински вдъхновяващи. Моите стартови цели са далеч по-прагматични и потеглям с бебешки стъпки, но е чудесно да имам примери с подобен размах на творене и вариации докъде е възможно да се стигне.
Как създадох този блог – уроци по пътя
В началото бях водена от някакви много перфекционистки идеи и тръгнах да правя проучване на различни WordPress теми и описания на това как точно бих искала да изглежда всяко меню, всеки елемент и каква логика да стои зад тях. Последва проучване на оферти от фирми, занимаващи се с дизайн и създаване на сайтове с WordPress. Сроковете за изработка варираха между две седмици и месец, цените бяха средно около 1500-2000 лева без включени екстри, а условията за работа и стиловете на комуникация от различните агенции бяха крайно демотивиращи. След този полезен reality-check седнах да помисля дали наистина си заслужава на този етап да отделям толкова ресурси за целите на един експеримент, който искам да направя с лекота и увереност. Имах нужда от бюджетно решение, което да ми позволи да тествам целите си за един шестмесечен период и в създаването на страницата на блога да срещна подкрепа и съдействие, вместо условности и догматизъм.
Така стигнах до Сайт Билдър на Superhosting.bg ( https://www.superhosting.bg/site-builder.php). Това е услуга, с която всеки клиент сам композира сайта си с елементите от готовите шаблони за различните теми, ползвайки включените видеа с нагледни примери за всяка стъпка и получавайки съдействие по чат, имейл и телефон от любезен екип от консултанти. С това решение създадох сайта си за един ден, в който два часа гледах видеа и получавах отговори на няколко по-специфични въпроса през чат с консултантите, а през останалото време писах и организирах. Изключителна лекота и автономност! Резултатът ме устройва напълно, като съм наясно, че винаги мога да интегрирам още неща или да реша да направя пълен редизайн, когато и ако това е ресурсно оправдано. Бих препоръчала този вариант на хора, които искат да направят първи стъпки и на този етап имат нужда от професионално решение, което да не им коства неоправдано много и като време, и като финанси.
Планът ми за следващите шест месеца е да създавам по една публикация седмично. В края на този пробен период ще направя равносметка и ще взема решение дали и как продължавам. Ще се радвам на обратна връзка. Всяко споделяне е добре дошло. Благодаря!